Haberler  »  EGE YILDIZ dan bir ilk daha...

EGE YILDIZ dan  bir ilk daha...

Çevreye duyarlı ,İnsan sağlığı ile dost
KURŞUNSUZ İÇME SUYU BORUSU ...

Ege Yıldız günümüz teknolojisi ile ürettiği
Türkiye nin ilk ve tek kurşunsuz Temiz su borusunun
Üretimine başladı.
Geçtiğimiz hafta İSTANBUL YAPI fuarında sergilenen ve
İçeriğindeki Kalsiyum ,Çinko bileşenleri sayesinde ,
Çevreye duyarlı ,insan sağlığı ile dost , Dünya sağlık örgütünün önerdiği
Boru , ÖNCE SAĞLIK sloganı ile piyasaya sunuldu.

Konu ile ilgili EGE PLAST fabrika Müdürü Ümit DOĞANAY
Yeni üretilen boru ile ilgili şunları söyledi.

“PVC malzemeden mamul borular,1960’lı yıllarda sağlıklı olmaları,sağlamlıkları,hafiflikleri,korozyona dayanımları ve montaj kolaylıkları gibi nedenlerle kanserojen olan asbestli borular yerine kullanılmaya başlanmıştır.

Ancak PVC Boruların üretimi sırasında yüksek sıcaklıktan korunmaları için, içeriğinde birtakım kimyasallar bulunan stabilizatörler kullanılmaktadır.Bu stabilizatörlerin içme sularına etkisi, Gıda kodeksinde belirtilen sınırlar içersinde kalmasına rağmen, bünyesinde bulundurduğu ağır metaller sağlık açısından her zaman tehdit oluşturmuştur.

Avrupa topluluğu ülkeleri her alanda olduğu gibi bu alanda da öncü rol üstlenip koruyucu tedbirler uygulamaya başlamışlardır.

Kalsiyum-Çinko stabilizatörleri bünyesinde insan sağlığını tehtid eden ağır metal bulundurmadığından temiz su boru üretiminde kullanılacak en iyi alternatif olarak görülmektedir.

2006 yılında “The Toxics Use Reduction Institute“ PVC’ de kullanılacak birincil stabilizatör olarak Kalsiyum-Çinko stabilizatörlerini belirlemiştir.
Ayrıca Avrupa’nın ”Vinyl Plus Task Force“ organizasyonu Kalsiyum-Çinko stabilizatörü kullanımının %60 a ulaştığını belirlemiştir.
Bütün bunların yanında kalsiyum ve çinkonun, doğal olarak zehirsiz ve insan sağlığı için gerekli elementler olarak belirtilmektedir.

Kalsiyum Çinko Stabilizatörlü PVC-U boruların, sağlık açısından bu önemli üstünlüğünün yanında, teknik olarak diğer üstünlükleri ise;
Uzun Süreli UV Koruması: Kalsiyum-Çinko stabilizatörleri, PVC-U boruları uzun süre UV radyasyonundan koruması nedeniyle,diğer stabilizatörlerden daha avantajlıdır.Böylece uzun süre borunun renginin ve mekanik özelliklerinin korunması mümkündür.

Yüksek Mekanik Dayanım: Kalsiyum-Çinko stabilizatörleri ile üretilen borular, daha yüksek mekanik dayanıma (basınç ve darbe ) sahiptirler.”


Copyright © 2012 Mazhar Zorlu Holding, Tüm hakları saklıdır.